Jdi na obsah Jdi na menu

1. Proč Orchidee

27. 4. 2010

Odpověď je velmi jednoduchá. Skupina orchideí je tak velká a rozsáhlá, že podle mého názoru není v silách jedince ji zcela prozkoumat. Nemyslím tím o každé rostlině si něco přečíst. Což samo o sobě je úkolem k jehož splnění by bylo zapotřebí pár let. Ale myslím tím, každou si osahat, ke každé přivonět, zjistit co se jí líbí a najít ten správný prostředek proto, aby se jí u Vás líbilo tak moc, aby vykvetla do krásy a zanechala po sobě potomstvo.

Tato velká skupina rostlin nazývaná jedním slovem a to slovem Orchidee, obsahuje nepřeberné množství rostlin různých velikostí s květy rozdílných barev, kreseb a tvarů rostoucích v různých klimatických pásmech téměř po celé zeměkouli.

Každý z nás určitě někdy viděl nějaký film, cítíl nějakou vůni, četl nějakou knihu, která byla spojena se slovem orchidea. Ale jak je možné, že text, vůně, emoce může vyvolat něco při čem nás nadne použít slovo orchidea?? Vždyť právě před chvílí jsme se dozvěděli, že orchideí je takové množství. Tak na kterou tu orchidei vlastně myslíme?

Myslíme na všechny z nich. Cítíme a vnímáme je jako něco exotického, krásného, plného vášně. A to všechno orchide jsou. Jsou krásné a zároveń jedinečné.

Orchidee jako jedny z mála rostlin nevytvořily fiziologické bariéry proti mezidruhovému křížení.

No představte si, že by jste zkřížili zvonek se slunečnicí. Prostě by jste nechali včelku přeletět ze zvonku na slunečnici. Semínka nechali dozrát a na jaře je vyseli do sadbovače. A s rozechvění čekali co že Vám to vyroste.

No to snad není normální, řeknou si teď někteří z Vás. Tak jak to píšu to normální není. Ale podobnost je velmi názorná. Opylujete li uměle květ jedné orchidee jednoho rodu, orchideí jiného rodu budou semena schoplná růst a vytvořit nového jedince.

Mimo to, představte si, co to v tom truhlíku vlastně vyroste . Víte kolik je možných variant křížení zvonku se slunečnicí??

No přesně tolik, kolik Vám dozraje semen. Takže z každého semene vyroste nová rostlina, která bude naprosto jedinečná.

 A už tu máte první odpověď na to, proč právě Orchidee.